Kryzys w każdym związku jest oznaką, że nasza relacja wchodzi na inny etap, bądź dojrzewa. Decydujemy się na wspólne mieszkanie, rodzi się dziecko, to wszystko sprawia, że mogą pojawić się perturbacje, których się nie spodziewaliśmy. Stajemy w obliczu nowych wyzwań, z którymi możemy sobie nie do końca radzić. Nie wiesz, czy kryzys w związku może dotyczyć również Ciebie? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!
J. Willi terapeuta par, który w 1975 roku wydał książkę „Związek dwojga”, która stała się światowym bestsellerem, a także obowiązkową pozycją dla terapeutów, wyróżnił 4 fazy kryzysu w związku:
Kryzys w fazie tworzenia związku stabilnego to faza, w której pragniemy stworzyć długotrwałą relację z nowo poznaną osobą. Często wiąże się ona z opuszczeniem domu rodzinnego na poczet stworzenia własnej komórki społecznej, zwanej rodziną. W tej fazie mogą pojawić się wątpliwości, czy jesteśmy w stanie stworzyć związek, czy podołamy obowiązkom domowym oraz, czy na pewno podjęliśmy dobrą decyzję, jeśli chodzi o wybór partnera/partnerki. Pojawia się wiele wątpliwości oraz różnic, które mogą (ale nie muszą) okazać się nie do pogodzenia. Mija również pierwsza fascynacja partnerem/partnerką.
Kryzys realizacji i rozwoju w związku to etap, w którym przestawiamy swoje myślenie z „Ja” na „My”. Możemy bowiem mieć trudności z faktem, że podejmujemy decyzję wspólnie, a nie samodzielnie. W fazie tej może pojawić się wiele niejasności oraz napięć, które mogą powodować liczne kłótnie, czy nieporozumienia. Na tym etapie warto zapoznać się z takim słowem, jak kompromis, który jest podstawą każdego udanego związku. Ten czas w relacji wymaga od partnerów bowiem większej empatii oraz zrozumienia w stosunku do partnera.
Kryzys wieku średniego w związku to etap podsumowań, w którym pozycja naszego związku jest stabilna zarówno emocjonalnie, jak i finansowo, a my zaczynamy rozliczać się z przeszłością. Możemy wspominać niewykorzystane szanse w życiu, możliwości rozwoju, których nie wykorzystaliśmy w ścieżce zawodowej. Często w tej fazie przychodzą myśli, w których uważamy, że to właśnie małżeństwo było hamulcem dla naszego rozwoju. W tym etapie kryzysu wiele osób decyduje się na nawiązanie relacji pozamałżeńskiej. Dochodzi do zdrad, a także częstych rozwodów.
Kryzys wieku podeszłego to etap, w którym dzieci wyfrunęły z gniazda, a my odpoczywamy na emeryturze. Jest to również czas, w którym mamy szansę zbliżyć się do siebie i spędzić wspólnie wiele czasu. Bardzo często nadchodzi wtedy okres podsumowań naszego związku oraz tego, co dalej z naszą relacją. Na tym etapie może pojawić się również śmierć któregoś z małżonków, a druga strona staje w obliczu nowego wyzwania: poradzenia sobie ze stratą partnera/partnerki życiowej, z którą przeżyło się wiele wspólnych lat.
Tak naprawdę związki mogą przechodzić przez kryzys nieustannie, jeśli nie będą zapewnione podstawowe filary związku: rozmowa, szacunek, zrozumienie. Najgorszym, co może spotkać każdy związek jest obojętność.
Niemniej wpływ na relację powinno mieć każde z partnerów. Do tanga trzeba dwojga, jak mawiał klasyk.
Przygotuj kartkę oraz długopis. Na kartce zapisz numery od 1 do 15, a obok odpowiedniej cyfry zapisz TAK/NIE w zależności od odpowiedzi, której udzieliłeś.
1. Czy odczuwasz mniejsze zainteresowanie względem partnera/partnerki? TAK/NIE
2. Czy odnosisz wrażenie, że partner/partnerka okazuje Ci mniejsze zainteresowanie? TAK/NIE
3. Czy w ostatnim czasie poświęcacie sobie znacznie mniej czasu? TAK/NIE
4. Czy zauważyłeś/zauważyłaś problemy z komunikacją w swoim związku? (Zmniejszona częstotliwość rozmów, brak rozmów) TAK/NIE
5. Czy częściej niż dotychczas, dochodzi między wami do kłótni? TAK/NIE
6. Czy często zdarza Ci się myśleć negatywnie o swoim partnerze/swojej partnerce? TAK/NIE
7. Czy zdarza Ci się celowo unikać partnera/partnerki? TAK/NIE
8. Czy odczuwasz nostalgię, kiedy wspominasz początki Waszego związku? TAK/NIE
9. Czy często w rozmowie z innymi (znajomi, rodzina) zdarza Ci się krytykować partnera/partnerkę? TAK/NIE
10. Czy zdarza Ci się fantazjować o osobach płci przeciwnej w łóżku? TAK/NIE
11. Czy rzadziej komplementujesz swojego partnera/swoją partnerkę? TAK/NIE
12. Czy wolisz spędzać czas samotnie, aniżeli z partnerem/partnerką? TAK/NIE
13. Czy uważasz, że partner/partnerka w ogóle Cię nie rozumie? TAK/NIE
14. Czy przez sytuację w związku odczuwasz większy pociąg do osób płci przeciwnej? TAK/NIE
15. Czy straciłeś/straciłaś zainteresowanie sferą seksualną w swoim związku? TAK/NIE
Jeśli odpowiedziałeś/odpowiedziałaś twierdząco na minimum 6 pytań, Twoje obawy, mogą okazać się słuszne. Powyższy test nie jest narzędziem diagnostycznym i nie świadczy o diagnozie. Aby przyjrzeć się temu bliżej, skontaktuj się z psychoterapeutą par, który postawi ostateczną diagnozę, a także poinstruuje Cię jakie kroki należy podjąć.
Jako certyfikowana terapeutka par z wieloletnim doświadczeniem, wiem, że nie każdy związek w fazie kryzysu, nawet tego ciężkiego, należy spisać na straty. Kluczem do zbudowania długotrwałej oraz szczęśliwej relacji, jest świadomość tego, że jeśli się coś psuje, to należy to naprawić, a nie z tego rezygnować.
Czy jeśli w domu spali się żarówka, to sprzedajesz od razu cały dom, czy po prostu naprawiasz żarówkę, która nadal będzie dawać Ci światło?
Tak samo jest ze związkami, które napotkały trudności, bądź kryzysy w relacji. Nauczmy się naprawiać to, co często sami psujemy poprzez brak rozmów, zainteresowania oraz mniejszej częstotliwości spędzania wspólnego czasu.
Nazywam się Aleksandra Jurek i pozostaję do Twojej dyspozycji, jeśli będziesz potrzebować wsparcia.
TEL: 601-775-972
Zobacz więcej na naszej stronie www.terapiapar.org Aleksandra Jurek