Syndrom DDA jest problemem bardzo powszechnym w naszym kraju. Szacuje się, że aż trzy miliony Polaków boryka się z syndromem DDA. Ponadto wiele osób dotkniętych syndromem DDA boryka się również z postępującą depresją lub/i nerwicą lękową z atakami paniki, które nieleczone znacznie pogarszają komfort życia, a także stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia.
Dlaczego należy przepracować syndrom dorosłych dzieci alkoholików? Jak przerwać schemat alkoholizmu? Czy każdy z syndromem jest narażony na alkoholizm? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Nerwica lękowa wynika często z procesów emocjonalnych, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Objawia się również szeregiem dolegliwości somatycznych, a także napadów paniki.
Więcej o nerwicy, a także jej leczeniu przeczytasz tutaj :https://osrodek-terapeutyczny.pl/nerwica-lekowa/
W przypadku osób z DDA nerwica objawia się często w sposób utrudniający funkcjonowanie. Do najczęstszych objawów należą:
– Odczuwanie lęku bez konkretnego powodu,
– Przyśpieszone bicie serca,
– Tzw. „zimny pot”,
– Drżenia rąk,
– Problemy ze snem,
– Zawroty głowy,
– Częste biegunki,
– Drażliwość,
– Częsta płaczliwość.
Co istotne: osoby z nerwicą bardzo często trafiają na Izbę przyjęć do szpitala z podejrzeniem zawału serca. Dlaczego tak się dzieje?
Nerwica z epizodem paniki objawowo przypomina zawał serca. Występuje ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, niemożność złapania oddechu, niepokój, drżenie mięśni.
Dorastanie w rodzinie dotkniętej problemem alkoholowym wpływa na dzieci w sposób następujący:
– Obniża poczucie wartości,
– Zaniża wiarę w siebie,
– Powoduje problemy z życiem uczuciowym,
– Sprawia, że dużo osób ma problemy z życiem intymnym,
– Zaburza relacje w społeczeństwie.
(Czy jestem DDA? Sprawdź nasz test: https://osrodek-terapeutyczny.pl/syndrom-dda-czy-jestem-dda-test/ )
Wymienione powyżej czynniki znacząco wpływają na nasze dorosłe życie, a my często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jeśli nie jesteśmy w terapii. Dorosłe osoby często nie łączą problemów w związkach, z syndromem DDA, prędzej z faktem, że nie trafiły w swoim życiu na właściwego partnera. Rzadko który dorosły również będzie analizował historię swoich związków i powtarzający się schemat ze swojej strony. Traktujemy to częściej jako „swój charakter”, który nie ma nic wspólnego z dzieciństwem w oparach alkoholowych.
Problemy w pracy, problemy w nawiązywaniu kontaktów, bądź częste napady lęków również możemy zrzucić na kark przepracowania, bądź przemęczenia. Depresja rozwija się jednak powoli i podstępnie. Nie mamy ochoty na wyjścia ze znajomymi, przestajemy odczuwać radość, częściej czujemy poirytowanie i smutek, aniżeli się uśmiechamy. Te drobne elementy składają się na całość i sprawiają, że popadamy w szpony depresji. Ale co to ma wspólnego z ewentualnym alkoholizmem DDA?
O tym, czym jest depresja alkoholowa, pisaliśmy w tym artykule: https://osrodek-terapeutyczny.pl/depresja-a-alkohol-czyli-czym-jest-i-jak-wyleczyc-depresje-alkoholowa/
Dorośli z syndromem DDA nie uświadamiają sobie często tego, że są narażone na nałóg, w którym dorastali. Jedyne, co powtarzają jak mantrę to: „Nie będę taki jak ojciec/matka/rodzice”, jednak badania wskazują jasno, że obciążenie emocjonalne dzieci dorastających w rodzinie dotkniętej problemem alkoholowym, często sprawia, że również sięgają po alkohol. Co można z tym zrobić ? Jak przerwać cykl alkoholowy?
Przerwanie cyklu najczęściej umożliwia terapia, która pozwala zrozumieć, a także przerwać schematy wyciągnięte z domu rodzinnego. Rozprawienie się z przeszłością jest najskuteczniejszą drogą do tego, aby nie powielić błędu z domu rodzinnego.
Nieuświadomione schematy, a także bagaż emocjonalny sprawiają, że nie radzimy sobie w codzienności, szukając ukojenia w nałogach bądź hazardach. Szukamy czegoś, co daje chwilowe ukojenie.
Depresja w połączeniu z nadużywaniem alkoholu jest mieszanką wybuchową, która realnie zagraża naszemu życiu. Warto o tym pamiętać, kiedy kolejny raz sięgniemy po ulubiony trunek, aby zgasić swoje emocje.
To pytanie nurtuje większość moich pacjentów zgłaszających się na odwyk alkoholowy połączony z leczeniem depresji, odpowiedź jest jednak bardziej skomplikowana, niż może nam się wydawać. W przypadku zarówno nałogów, jak i depresji, nic nie jest albo czarne, albo szare. Nasza psychika, nasze emocje, dzieciństwo – to wszystko ma przeróżne kolory, które się mieszają.
Badania wskazują jasno: TAK, alkoholizm jest uwarunkowany genetycznie, jednak NIE oznacza to, że większość osób z syndromem DDA powieli schemat rodziców. Cały proces zależy od wielu czynników:
– Stanu zdrowia psychicznego,
– Stylu życia,
– Otoczenia (naszych przyjaciół, bliskich, czy partnerów),
– Czy syndrom DDA był przepracowany na terapii.
DORASTANIE W RODZINIE Z PROBLEMEM ALKOHOLOWYM NIE JEST WYZNACZNIKIEM ALKOHOLIZMU W DOROSŁYM ŻYCIU!
Emocjonalny chaos, który pozostawia dzieciństwo, jest do ułożenia. Dzięki ułożeniu tego minimalizujemy powielanie schematu rodziców. Zwiększone ryzyko na szczęście skłania coraz więcej osób do podjęcia terapii, co wpływa nie tylko na poprawę jakości życia, ale również oddala od ewentualnego sięgnięcia po diabła, który siedzi na dnie butelki.
Problem alkoholizmu rodzica lub obojga rodziców, odciska piętno na naszym emocjonalnym życiu. Niestety z własnego doświadczenia wiem, że mało, który dom dotknięty nałogiem alkoholowym, zamienia się w bajkę. W większości kończy się to przedwczesną śmiercią rodziców, a także dzieckiem, które boryka się z problemami w życiu codziennym. Depresja jest jednak chorobą całkowicie uleczalną i wyjście na prostą jest możliwe.
Jak odnaleźć w sobie siłę, aby pójść na terapię?
– Przeanalizuj swoją codzienność i znajdź rzeczy, które mocno Ci doskwierają,
– Na kartce wypisz problemy, które uniemożliwiają Ci zdrowe funkcjonowanie (np. w pracy, społeczeństwie, związkach),
– Na osobnej kartce wypisz „za” oraz „przeciw” podjęcia się terapii.
Jeśli wciąż masz obawy przed wykonaniem pierwszego kroku, zawsze możesz skorzystać z maila, który możesz wysłać do psychoterapeuty, telefonu, w którym opiszesz swój problem, bądź zdecydować się na terapię online, jeśli terapia stacjonarna może sprawiać CI dyskomfort.
Bez względu na to, czy się czołgasz, czy ledwo idziesz, najważniejsze, abyś posuwał się do przodu i zawalczył o swoje zdrowie emocjonalne.
Doskonale wiem, że rodzice nie dbali, że z domu rodzinnego wyniosłeś/wyniosłaś nieśmiałość, lęk przed nowym, a także problem z otwarciem się przed kimś obcym, ale moja praca polega na tym, abyś wrócił do siebie. Abyś odzyskał spokój i radość życia, rozprawiając się z przeszłością raz na zawsze.
Pamiętaj,
Przeszłości nie naprawimy, ale swoją przyszłość już możemy.
Specjalista pomocy psychologicznej oraz interwencji kryzysowej.
Nazywam się Aleksander Jurek i jestem certyfikowanym specjalistą pomocy psychologicznej oraz
interwencji kryzysowej. Swoje doświadczenie zdobywałem, pracując w licznych ośrodkach
terapeutycznych, a także w trakcie terapii prowadzonych z pacjentami indywidualnie. W razie pytań,
chęci konsultacji lub rozpoczęcia terapii, zachęcam do kontaktu telefonicznego: TU NUMER
Jeśli nie masz odwagi zadzwonić, zawsze możesz napisać wiadomość tekstową, z pewnością odpiszę.
Żaden pacjent nie zostaje u mnie bez odpowiedzi. Pozostaję do Twojej dyspozycji, Olek.