„Alkohol jest wspaniałym środkiem rozwiązującym. Rozwiązuje on bowiem małżeństwa, rodziny, przyjaźnie i konta bankowe. Nie rozwiązuje tylko żadnych problemów”
Uzależnienie od substancji psychoaktywnych, odurzających, bądź leków zaczyna się niewinnie, jednak skutki, które są następstwem tego uzależnienia, często są tragiczne.
Podobnie jak alkoholizm oraz uzależnienie od narkotyków powoduje szereg zaburzeń fizycznych, oraz psychicznych. W naszym społeczeństwie wciąż mało się mówi na temat nadużywania leków, to duży błąd.
Traktowany jest często jak sposób na spędzenie wolnego czasu oraz rozrywkę, która wzbudza pożądane przez nas emocje. Wychodzimy z założenia, że partyjka w pokera na niewielką sumę pieniędzy nie uzależni, a jeden wieczór w kasie nie sprawi, że zrujnujemy sobie całe życie.
Uzależnienia behawioralne, to inaczej uzależnienie od wykonywania danej czynności. W większość przypadków mamy styczność z zachowaniami kompulsywnymi, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie.
Napady lęku, napady paniki, nagłe ciężkie doświadczenia, np. nagła śmierć kogoś bliskiego, to momenty, w których doznajemy szoku, czujemy bezradność oraz poczucie osamotnienia. W wielu przypadkach uważamy, że nikt nie jest nam w stanie pomóc, a jednocześnie czujemy, że nie dajemy sobie rady sami.
Terapia uzależnień to wielki sukces każdej osoby uwikłanej w nałóg. Jako abstynent zapewne doskonale pamiętasz, jaką drogę musiałeś przejść, aby zacząć żyć na trzeźwo. Każde uzależnienie jest chorobą, na którą chorować będziemy przez całe życie. Jeśli znów zachorowałeś, nie bój się prosić o pomoc, już wiesz, jak z tego wyjść i wiesz, że poradzisz sobie świetnie!
Terapia par oraz terapia małżeństw, cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki pracy nad związkiem, pod okiem specjalisty wiele związków wciąż cieszy się swoją miłością, zapominając o pozwach rozwodowych oraz rozstaniach
Współuzależnienie można porównać do pułapki, w którą wpadamy niepostrzeżenie. Zauważając problem, którym jest na przykład nałóg kogoś bliskiego, próbujemy pomóc i wprowadzić zmiany, które naszym zdaniem polepszą sytuację.
Syndrom DDA często jest nieuświadomiony. Wiele dorosłych osób nie wiąże bowiem swoich aktualnych zachowań z dzieciństwem. Kim jest osoba z syndromem DDA? Jak pomóc DDA?
Dzieciństwo to okres, który znacząco wpływa na nasze dorosłe życie. To dzięki rodzicom uczymy się miłości do innych, akceptacji samego siebie, a także obserwujemy wartości i zachowania, które będą nas prowadziły w dorosłym życiu. Niestety, nie każdy z nas może mówić o szczęśliwym dzieciństwie.