Depresja jako choroba sama w sobie jest wyjątkowo niszczycielska dla naszego organizmu i skutecznie odbiera nam radość oraz często chęć do życia. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że przy depresji można również cierpieć na zaburzenia nerwicowe, które dotykają coraz więcej osób. Co warto wiedzieć o nerwicy? Jak wyglądają objawy somatyczne? Czy nerwica jest wyleczalna? Zapraszamy do artykułu.
Jak najbardziej. W przypadku depresji jesteśmy narażeni nie tylko na inne zaburzenia, ale bardzo często również na wszelkiego rodzaju nałogi, które dają nam złudne poczucie chwilowego polepszenia stanu. O depresji oraz nałogach więcej przeczytasz w tym artykule: Depresja alkoholowa.
Depresja jest bez wątpienia chorobą duszy, której towarzyszy przygnębienie, apatia, niechęć, a także wszechogarniający nas smutek. Jeśli wśród objawów zauważymy również pojawiające się ataki lękowe, ciągłe poczucie strachu, bądź nasilające się objawy somatyczne, warto zastanowić się nad tym, czy nie mamy do czynienia również z zaburzeniami nerwicowymi. Czym są zaburzenia nerwicowe? Jakie objawy mogą się pojawić w przypadku zachorowania?
Na zaburzenia nerwicowe może zachorować każdy z nas, w każdym wieku, niezależnie od statusu społecznego, płci oraz kondycji fizycznej. Warto zaznaczyć, że nerwica bardzo rzadko jest wcześnie diagnozowana. Wszystko wynika z faktu, że chorzy, odczuwając dolegliwości somatyczne, kierują się do przeróżnych lekarzy: kardiologów, neurologów, gastrologów, a dopiero na samym końcu trafiają do gabinetu terapeutycznego/psychiatrycznego, w którym stawiana jest właściwa diagnoza.
Do najczęściej występujących objawów somatycznych należą:
To tylko kilka objawów somatycznych, które mogą nam towarzyszyć przy nerwicy. Tak naprawdę poza podstawowymi objawami, pozostałe mogą się różnić w zależności od pacjenta. Niektórzy odczuwają pulsowanie w brzuchu, jeszcze inni bóle karku, kręgosłupa czy ręki. Mając problemy z układem trawiennym, pacjenci robią komplet badań, udają się do gastrologa, często również trafiają na SOR, ponieważ zdarza im się wymiotować i omdlewać. Dopiero w szpitalu okazuje się, że mamy do czynienia z zaburzeniami o podłożu psychicznym, a nie fizycznym.
Objawy psychiczne nerwicy:
Wyżej wymienione objawy, zarówno somatyczne, jak i psychiczne skutecznie utrudniają nam zdrowe, codzienne funkcjonowanie, jednak bardzo rzadko pacjent zgłasza się z objawami na terapię. Nie zdaje on sobie bowiem sprawy z faktu, że przyczyną jego samopoczucia są nierozwiązane konflikty wewnętrzne, bądź traumatyczne przeżycia z przeszłości.
Podstawowym problemem jest to, że żaden z pacjentów nie połączy swoich nudności, czy częstych biegunek z traumą z dzieciństwa, ponieważ jest to dla niego utajone. Kołatanie serca oraz zimne poty, nie przyniosą zapracowanemu człowiekowi myśli na temat nerwicy, a jedynie podejrzenie zawału serca.
Bez świadomości swojej psychiki, bardzo rzadko odkryjemy również, że kołatanie serca oraz ciągłe poczucie zagrożenia, może mieć związek ze stresem pourazowym, który przeżyliśmy w wieku nastoletnim. Właśnie dlatego udajemy się najpierw do kardiologa, gastrologa, aniżeli psychologa, czy psychiatry.
Drugim czynnikiem jest fakt, że większości pacjentów łatwiej jest zaakceptować diagnozę, w której wystarczy brać tabletkę, aniżeli zrozumieć, że choruje dusza, a to oznacza, że musimy przepracować pewne emocje oraz zwolnić tempo.
Warto zauważyć, że wszystkie objawy somatyczne odczuwane przez pacjentów są REALNE. Fakt, że są to objawy somatyczne, nie oznacza, że występują one w głowie pacjenta.
W zależności od klasyfikacji możemy zachorować na:
Charakteryzuje się ona obsesyjnym powtarzaniem czynności np. ciągłe mycie rąk, sprawdzanie, czy zamknęliśmy drzwi.
O której wspominaliśmy powyżej.
O objawach nerwicy lękowej mówimy w przypadku wystąpienia fobii, ataków paniki oraz nieuzasadnionego długotrwałego lęku.
Warto pamiętać, że właściwą diagnozę stwierdza się na podstawie badań oraz testów diagnostycznych, które wykonuje się w gabinetach terapeutycznych bądź psychiatrycznych. Nie należy samemu sobie stawiać diagnozy, a tym bardziej leczyć zaburzeń nerwicowych domowymi sposobami.
Zarówno depresja, jak i zaburzenia nerwicowe znacznie utrudniają życie, a większość z pacjentów stara się to wszystko wyleczyć w domu. Internet pełen jest złotych rad, które według internautów mają poprawić stan zdrowia osoby z zaburzeniami.
Jedni wykorzystują do leczenia suplementy, inni modlitwę, a jeszcze inni zioła naturalne. Jest to oczywiście działanie sobie na szkodę i jedynie wydłużanie czasu naszej choroby. Zarówno depresji, jak i nerwicy NIE wyleczymy domowymi sposobami.
Zaburzenia nerwicowe można zminimalizować do zera, poprzez psychoterapię, która uzmysławia nam, co tak naprawdę jest powodem naszych objawów somatycznych, bądź napadów paniki. Przyczyną nerwicy często jest przewlekły oraz długotrwały stres, nagła sytuacja stresowa, trudne dzieciństwo, czy nierozwiązane konflikty wewnętrzne.
Jest to trudne do zauważenia oraz wyłapania, jeśli nie jesteśmy w psychoterapii. Jak wygląda leczenie nerwicy?
W przypadku, kiedy usłyszymy diagnozę zaburzeń nerwicowych, zostaniemy skierowani na psychoterapię. Psychoterapia uważana jest za najskuteczniejszą metodę leczenia zaburzeń nerwicowych.
Dodatkowo, jeśli stan pacjenta tego wymaga, leczenie wspomagane jest farmakologicznie.
Na poprawę stanu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, świetnie wpływają również zajęcia relaksacyjne, odnalezienie pasji, a także zajęcia grupowe.
Miałam w swoim gabinecie przeszło setkę pacjentów, których objawy somatyczne doprowadzały do chęci targnięcia się na swoje życie. Nieleczona nerwica może bowiem po czasie sprawić, że nie będziemy mieli ochoty żyć. Właśnie dlatego tak istotne jest poddanie się terapii, która pomoże nam odzyskać wiarę w siebie, a także całkowicie pozbyć się objawów somatycznych.
Przeczytaj również: NERWICA TEST