
Prywatny odwyk alkoholowy to wciąż temat budzący wśród pacjentów wiele wątpliwości. Decyzja dotycząca udziału w odwyku alkoholowym to pierwszy krok, który zbliża pacjenta do życia w trzeźwości. Podczas odwyku alkoholowego pacjenci nie tylko poznają swój nałóg bliżej, ale również budują swoją samoocenę oraz pewność siebie.
Czym jest prywatny odwyk alkoholowy? Co warto o nim wiedzieć?
Prywatny odwyk to leczenie, które polega na detoksykacji pacjenta, terapii, a także budowaniu wartości, które pozwolą radzić sobie z życiem na trzeźwo.
Prywatny odwyk, który prowadzimy w województwie śląskim, wyleczył już setki pacjentów, którzy przy przyjęciu, nie widzieli dla siebie nadziei na lepsze jutro.
Alkoholizm to jeden z tych nałogów, który w początkowej fazie daje nam złudne poczucie szczęścia, a szczęście to coś, czego w życiu chce każdy człowiek. Niestety, w początkowej fazie alkoholizmu, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje swoich wyborów, będziemy musieli ponosić.
O fazach alkoholizmu więcej przeczytasz tutaj: Etapy uzależnienia od alkoholu
Prywatny odwyk alkoholowy budzi skrajne emocje wśród pacjentów oraz rodzin, którzy się zgłaszają. Podczas wstępnych konsultacji więcej jest pytań, aniżeli odpowiedzi. Tak wiele wątpliwości, wiele niewiadomych. Doskonale rozumiemy, że jest to krok, który w głowach wielu z Was jest czymś na kształt „być albo nie być”. Nasza kadra zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele odwagi trzeba było, aby zrobić ten pierwszy, najważniejszy krok.
Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie tego artykułu, w którym postaramy się zawrzeć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania rodziny.
Prywatny odwyk alkoholowy: informacje dla rodziny.
Podczas konsultacji staramy się odpowiadać na wszystkie zadane nam pytania, zdarza się jednak, że rodzina zapomina zapytać o coś, co jest dla nich istotne.
- Jak długo trwa prywatny odwyk alkoholowy?
Prywatny odwyk w naszym ośrodku leczenia uzależnień na Śląsku trwa miesiąc. Jest to czas, w którym pacjent poznaje schemat swojego nałogu, trzeźwieje, a także bierze udział w terapii oraz zajęciach.
- Czy osoba na odwyku otrzymuje wsparcie w postaci leków?
Podczas pobytu na odwyku alkoholowym każdy pacjent otrzymuje wsparcie ambulatoryjne, jeśli lekarz zadecyduje o konieczności podania. Jeśli pacjent zażywa na stałe leki (np. na cukrzycę, tarczycę etc), podczas przyjęcia jest to brane pod uwagę, a podczas odwyku leczenie jest kontynuowane.
- Czy pacjenci mają zapewnioną dyskrecję?
Budując nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień, braliśmy pod uwagę również miejsce, w którym ośrodek powstanie. Zależało nam na tym, aby każdy pacjent dochodził don zdrowia w spokoju, ciszy, a także urokliwym miejscu z dala od miejskiego zgiełku.
Nasz ośrodek leczenia uzależnień położony jest w górskim paśmie, które wita pacjentów każdego dnia pięknym, zachwycającym widokiem.
- Czy w razie, kiedy pacjent chce opuścić ośrodek, jesteście w stanie go zatrzymać?
Nie. Nie uznajemy przymusowego leczenia. Nasz personel oraz nasi terapeuci to sztab wykwalifikowanych specjalistów, którzy robią wszystko, aby każdy z naszych pacjentów rozpoczął nową, trzeźwą drogę życia. Nie zatrzymujemy jednak siłą osób, które chcą zrezygnować i dobrowolnie zrezygnować z leczenia.
Nie znaczy to oczywiście, że po informacji odnośnie rezygnacji, nie zrobimy nic. W takich sytuacjach do pacjenta kierowany jest terapeuta uzależnień od alkoholu, który swoją wiedzą i doświadczeniem, przekonuje pacjenta o tym, że to właśnie leczenie, a nie ucieczka od problemów, jest słuszną drogą.
Na całe szczęście w większości przypadków, jest to wysoko skuteczna metoda i pacjenci podejmują decyzję o kontynuacji leczenia w ośrodku odwykowym.
Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych. Czym jest leczenie zamknięte?
Potocznie prywatne odwyki nazywa się leczeniem zamkniętym. Utarło się bowiem w naszym społeczeństwie, że osoba uzależniona od alkoholu idzie się „zamknąć” i leczyć. Jest to określenie budzące zazwyczaj skrajne skojarzenia, bo w głowach układa nam się schemat: pójdę na odwyk → zamkną mnie → nie mam możliwości rezygnacji. To duży błąd.
Prywatny odwyk alkoholowy oraz detoksykacja jest procesem dobrowolnym i nastawionym na dobro pacjenta. Nie ma tutaj mowy o żadnym „zamknięciu”, jest piękny ogród, miejsce na grilla, a także organizowane są wycieczki. Naszym pacjentom pobyt w ośrodku ma kojarzyć się z nową drogą, a nie przymusem, z którego będą szukać ucieczki.
Jednak dopóki nie zaczniemy normalizować tematu prywatnych odwyków alkoholowych, dopóty ludzie będą mieli negatywne skojarzenia i nie będą podejmowali leczenia.
Jak wygląda prywatny odwyk?
Prywatne leczenie uzależnień, czyli, innymi słowy prywatny odwyk alkoholowy to nic innego, jak miesięczny pobyt w ośrodku, w trakcie którego pacjenci uczą się życia w trzeźwości, a także radzenia sobie z własnymi emocjami. Bo wbrew pozorom to emocje oraz nasza kondycja psychiczna odgrywa istotną rolę w walce z nałogiem alkoholowym. Alkohol wspaniale uśmierza ból, dlatego nie kojarzymy go z czymś negatywnym, nawet jeśli tkwimy w szponach nałogu od kilku lat.
W głowach osób uzależnionych alkohol wciąż świetnie poprawia humor, górując nad negatywnymi skutkami dnia następnego, czyli tzw. zespół odstawienny.
Alkohol przenosi osobę uzależnioną w inny świat: świat bezproblemowy, świat pełen radości oraz wolności. Alkoholicy tłumaczą sobie również, że dzięki alkoholowi zyskują większą pewność siebie. Jak więc te wszystkie zalety mają się do małego kaca dnia następnego?
Uzależnienie od alkoholu sprawia, że przypisujemy nałogowi większą wartość niż sobie. I właśnie dlatego, nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Ciągle przesuwamy granicę, ciągle alkohol wygrywa.
Kiedy zgłosić bliską osobę na odwyk alkoholowy?
Odwyk przymusowy często nie daje wysokiej skuteczności, ponieważ osoba uzależniona nie jest przekonana co do tego, czy chce się leczyć. Alkoholicy, którzy przychodzą na odwyk dla bliskich, rodziny, czy kogoś, na kim im wyjątkowo zależy, często wracają do nałogu, bądź trwają w trzeźwości tylko przez krótki okres po zakończeniu terapii.
Czy jako osoba bliska, mogę nakłonić alkoholika do leczenia?
→ Zamiast nakłaniać i zmuszać, warto użyć słów „zależy mi na Tobie”, „tęsknie za Tobą”
→ Zamiast obwiniać, użyj słów „Wiem, że jest Ci ciężko”, „Rozumiem to. Alkoholizm jest chorobą”
→ Zamiast krzyków, warto powiedzieć: „Będę razem z Tobą”, „Będę Cię wspierać”.
→ Zamiast używać szantażu emocjonalnego, warto wspierać, kochać i pokazywać możliwości wyjścia z nałogu.
Słowa mają moc, a my wciąż o tym zapominamy. Zapominamy, że to miłość oraz wsparcie są największą siłą napędową dla drugiego człowieka. Nawet jeśli bliska Ci osoba jest alkoholikiem, to wciąż ta sama osoba, którą znałeś/znałaś wcześniej. Warto więc ją wesprzeć w tym, aby powróciła do trzeźwego życia.
To również może Cię zainteresować: Jak rozmawiać z alkoholikiem?